Nalaďte si digitální rádio DAB+

Podobně jako televizní vysílání i to rozhlasové postupně přechází do digitální podoby. Hlavními důvody jsou nedostatek volných kmitočtů FM vysílání pro nové stanice a výrazně nižší energetická náročnost digitálního vysílání oproti analogovému. V následujících řádcích se dozvíte, co digitální rádio DAB+ znamená, jaké změny přináší a jaké stanice již můžete naladit.

Co je to DAB+?

DAB je zkratkou slov Digital Audio Broadcasting a označuje standard digitálního rozhlasového vysílání, který se postupně vyvíjí a zdokonaluje již od 80. let minulého století. Přidané znaménko plus se používá u nejnovější verze tohoto standardu. Od původní se liší efektivnějším kódováním audio kodekem HE-AAC v2, který umožňuje v jednom kanále přenášet mnohem více rozhlasových stanic, a možností šíření doprovodných datových služeb.

Co mi DAB+ přinese?

Hlavní výhodou pro posluchače digitálního rádia je dokonale čistý zvuk bez zkreslení, šumu, chrčení a praskání při horším příjmu. Pokud budete v dosahu vysílače, budete mít vždy stejně kvalitní zvuk nehledě na povětrnostní podmínky. Svoji stanici snadno vyberete z nabídky. Nemusíte si pamatovat a ladit frekvence. Přelaďování při přesunu do dosahu jiného vysílače bude také minulostí. Společně se zvukem se přenáší i doplňkové informace o programu, přehrávané skladbě nebo aktuální dopravní situaci, které se vám zobrazí na displeji přehrávače. Pokud má přijímač barevný LCD displej, uvidíte například i fotky moderátorů nebo obaly hudebních alb.

 

Jaké stanice naladím?

Nejlépe je na tom Český rozhlas, který signálem digitálního rádia pokrývá 95 % populace České republiky. Ti snadno naladí všechny jeho stanice, včetně regionálních z druhé strany republiky nebo těch, co nejsou na FM k dispozici (Junior, Radiožurnál Sport a Pohoda). V DAB+ vysílají i soukromá rádia, jako například Impuls, Evropa 2, Blaník nebo Frekvence 1, ale zatím pouze vysílačů v Praze, Plzni a Ostravě, takže jejich pokrytí není plošné. Dělat si obavy, že nákupem DAB+ radiopřijímače se vám zmenší nabídka stanic k poslechu je zbytečné. Každý DAB+ radiopřijímač je vybaven i FM tunerem, takže naladíte digitální i analogové rozhlasové vysílání.

 

V důsledku rozvoje DAB+ plošného pokrytí Český rozhlas na konci roku 2021 ukončil vysílání na dlouhých a středních vlnách (AM). O úplnému vypínání analogového vysílání, jak se již stalo v Norsku, se u nás zatím neuvažuje. Že je v DAB+ budoucnost ukazuje i fakt, že od prosince 2020 musí mít všechna nová auta v EU radiopřijímač DAB+ součástí základní výbavy.